Strona główna | Mapa serwisu | English version

  STRONA ALEKSANDRY BEK

Utopia
rys. Anna Bek

Oto tworzymy
Praca w szkole > Lekcje > Oto tworzymy
Scenariusz* lekcji – Oto tworzymy 23.05.2006r.
1. Cele lekcji
uczenie istnienia w kulturze, przede wszystkim w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym, tak by stawała się wewnętrzną i osobistą własnością dziecka
a) Wiadomości
etap: wykorzystanie wiedzy w praktyce: tworzenie tekstu fikcjonalnego
b) Umiejętności
kształcenie:
- umiejętności rozumowania,
- umiejętności słuchania, czytania, pisania (tu tworzenie opowiadania) w zróżnicowanych sytuacjach komunikacyjnych, publicznych,
- umiejętności tworzenia opowiadania (pisanie),
- umiejętności samooceny, oceny pracy innych w oparciu o znane kryteria,
- umiejętności współdziałania w zespole.
2. Metoda i forma pracy
praca indywidualna i w grupach
3. Środki dydaktyczne
plansze, mapy myśli, rekwizyty do tworzenia opowiadania, karty pracy indywidualne i grupowe
4. Przebieg lekcji
a)Faza przygotowawcza
Podział na grupy.
Wyjaśnianie celu i przebiegu lekcji.
Wyjaśnienie przeznaczenia poszczególnych rekwizytów lekcji.
Oznaczenie własnej karty pracy i kartki przeznaczonej na opowiadanie w sposób zapewniający zachowanie anonimowości.
b)Faza realizacyjna
Umiejętność kształcona:
1.sprawność słuchania
2.umiejętność rozumowania (jako nadrzędna i składowa poszczególnych umiejętności) umiejętność oglądania, czytania i pisania umiejętność samooceny,
3.oceny pracy innych w oparciu o znane kryteria
umiejętność współdziałania w zespole.
Kiedy
1.w fazie wstępnej; w fazie pracy w grupie
2.w fazie pracy indywidualnej
3.w fazie pracy grupowej
Jak
1.ćwiczenie wyobraźni (typ ćwiczeń: relaksacyjne)wymiana informacji między członkami grupy,
2.odczytywanie wskazówek - wnioskowanie i uogólnianie na podstawie dostępnej wiedzy (w tym: wyniesionej z lekcji), dopytywanie się o wyjaśnianie, tworzenie własnego, logicznego i spójnego tekstu na podstawie dostępnych materiałów, analiza i ocena własnego opowiadania według kryteriów zawartych w karcie pracy,
3.analiza i ocena anonimowego opowiadania według kryteriów zawartych w karcie pracy, wykorzystanie przez obserwatorów arkusza analizy pracy w grupie; informacja zwrotna dla grup.
Po co
osiąganie głównego celu lekcji poprzez kształcenie podstawowych umiejętności słuchania, czytania i pisania.
c)Faza podsumowująca -
Zebranie opowiadań i zapewnienie, że wszystkie zostaną poddane analizie pod kolejnych dwóch jednostek lekcyjnych.
Przypomnie o konieczności przygotowania do sprawdzenia na następny dzień wszystkich zeszytów.
Ćwiczenie relaksacyjne na zakończenie.

Załączniki:
1.prezentacja + rekwizyty (kołowrotek, szklane ptaki, dzwonek),
2.kryteria oceny opowiadania,
3.arkusze obserwacji grupy,
4.arkusze obserwacji nauczyciela.


_________
*scenariusz ze strony Scholaris został zmodyfikowany dzięki inspiracji Małgorzaty Rzepy – doradcy metodycznego kształcenia zintegrowanego

KRYTERIA OCENY OPOWIADANIA:

TWÓJ ZNACZEK:    Odszukaj taki sam znaczek na którymś ze stolików i zajmij swoje miejsce.

TWOJE ZADANIE: Obejrzyj uważnie zgromadzone na wystawce przedmioty (każdy z nich jest tekstem). Następnie napisz krótkie opowiadanie, kierując się wskazówkami z tabeli. W razie wątpliwości pytaj nauczyciela. Pamiętaj, żeby zgłaszać się przez podniesienie ręki.

Wskazówki
Maksymalna
liczba
punktów
Moja
ocena
1/0
Ocena grupy
1/0
Opowiadaniu został nadany tytuł, a jest on oryginalny i zachęcający do czytania 1


Moje opowiadanie mówi o (tu wpisz temat swojego opowiadania): 1


Moje opowiadanie zawiera wstęp, rozwinięcie
i zakończenie.
1


W moim opowiadaniu pojawiły się trzy wymyślone przeze mnie postaci.1


Postaci przeżywają przygodę1


Nazwane zostały cechy charakteru jednej z postaci.1


Wszystkie cztery obrazki zostały wykorzystane w moim opowiadaniu.1


Obrazki zostały połączonej w logiczny sposób.1


Każdemu z obrazków poświęcono nie więcej niż jedno zdanie.1


W moje opowiadanie zostały włączone w całości podane fragmenty tekstów.1


Jednemu z rekwizytów poświęcono jedno zdanie.1


Drugi z rekwizytów został opisany w dwóch zdaniach tak dokładnie i tak ładnie, że możemy go sobie wyobrazić, kiedy zamkniemy oczy.1


Oba rekwizyty stały się częścią mojego opowiadania.1


W tekście postawiono przecinki i kropki
(do 3 błędów interpunkcyjnych).
1


Przestrzegane są reguły ortograficzne (do 3 błędów ortograficznych).1


Zdania są poprawnie skonstruowane:
– nie powtarzają się wyrazy w sąsiednich zdaniach,
- wiadomo o czym mówi zdanie,
- zdanie następne wprowadza nowe  (w stosunku do poprzedniego) informacje,
(do 2 błędów językowych).
1


Moje opowiadanie, mimo że zostało poskładane z bardzo różnych tekstów,stanowi całość. 1


Suma punktów:17



Ocena grupy = suma wszystkich ustalonych w grupie punktów:
*17 – 15 pkt.: Autorze, bardzo ładne opowiadanie, decydujemy się na zaprezentowanie go innym!
*14 – 13 pkt.: Autorze, dobre opowiadanie, choć nie spełnia wszystkich kryteriów!
*12 –9pkt.: Autorze, opowiadanie jest na najlepszej drodze do tego, by odnieść sukces
u słuchaczy!
*8– 6 pkt.: Autorze, opowiadanie wymaga jeszcze dużo Twojej pracy!
*5 – 0 pkt.: Autorze opowiadania, czy na pewno dobrze zrozumiałeś wszystkie wskazówki?

Do Grupy:
1.Oceńcie opowiadanie, kierując się podanymi kryteriami.
2.Każdy element oceny uzgadniajcie między sobą; starajcie się porozumiewać  w miarę cicho –
w klasie jest pięć grup.
3.Dopiszcie własną opinię o ocenianej pracy.

KARTA OBSERWACJI NAUCZYCIELA



olka  
2006-08-28